sterowanie wentylacją
W budynku objętym pożarem, szybkie rozprzestrzenianie się dymu często uniemożliwia korzystanie z dróg ewakuacyjnych. Najskuteczniejszą metodą na odprowadzenie dymu oraz innych gorących produktów spalania jest zastosowanie wentylacji pożarowej mechanicznej.
Polega to na mechanicznie wymuszonym obiegu powietrza z wykorzystaniem wielu połączonych kanałów wentylacyjnych, natomiast w przypadku systemów oddymiania wykorzystuje się naturalny mechanizm odprowadzania powietrza wynikający z różnicy temperatury i ciśnienia.
Systemy wentylacji pożarowej mają za zadanie wydzielenie w potencjalnie objętych pożarem pomieszczeniach, bezpiecznych stref wolnych od dymu oraz innych gorących produktów spalania. Dodatkowo, dzięki systemom tego typu, umożliwione jest w trakcie pożaru obniżenie temperatury w pomieszczeniach i doprowadzenie powietrza z zewnątrz budynku.
W normalnych warunkach (brak pożaru) wentylacja pożarowa może być wykorzystywana także do zwyklej wentylacji budynków.
W zakresie realizacji systemów wentylacji pożarowej oferujemy między innymi klapy przeciwpożarowe i nadciśnieniowe, wentylatory oddymiające i nawiewno wywiewne, a także centrale sterujące.
Systemami wentylacji pożarowej zarządzają specjalne centrale sterujące.
Centrale te zapewniają: zasilanie, monitorowanie, sterowanie i wizualizację stanu pracy klap odcinających, oddymiających, transferowych i wentylatorów wentylacji pożarowej.
Centrale współpracują ze wszystkimi typami central sygnalizacji pożaru z wyjściami sterowniczymi wg PN EN 54-1:1996.
Wersje wykonania centrali:
- Do systemów wentylacji pożarowej.
- Do systemów nadciśnienia.
Centrala umożliwia:
- Obsługę siłowników klap lub przepustnic w zakresie kontroli położenia wyłączników krańcowych klap.
- Obsługę wentylatorów oddymiających, nawiewnych, wyciągowych, central wentylacyjnych.
- Transmisję wybranych danych pomiędzy poszczególnymi centralami.
- Transmisję wybranych danych do paneli operatorskich, graficznych stacji sterowania i nadzoru systemów BMS.
- Współpracę z innymi centralami oddymiania tego samego typu i systemami sygnalizacji pożarowej, które posiadają wyjścia sterownicze nadzorowane do urządzeń przeciwpożarowych wg PN-EN 54-1:1996.